مراحل تولید پودر ماچا:

مزرعه چای ماچا

ماچا نوعی پودر چای سبز است که از گیاه Camellia sinensis بدست می‌آید. این چای علاوه بر خواص درمانی بینظیر و همچنین عطر و طعم بسیار عالی که دارد می‌تواند سطح انرژی شما را در طول روز بالا ببرد تا در هنگام فعالیت های شدید کمتر احساس خستگی ‌کنید. همچنین چای‌سبز‌ماچا بخاطر منابع غنی آنتی اکسیدانی، از سرسخت‌ترین دشمنان رادیکال‌های آزاد، سلول‌های سرطانی و التهابات می‌باشد و می‌تواند از کبد و کلیه محافظت کند و باعث لاغری و کاهش وزن شود.

بهترین نوع ماچا در کشور ژاپن و در نواحی که دارای هوای مرطوب، خاک غنی، تپه هایی با شیب زیاد و تفاوت دمایی زیاد شب و روز است، رشد می‌کند زیرا تمامی این عوامل در کیفیت نهایی چای دخیل است. در ادامه با نحوه تولید پودر ماچا که بر گرفته از سایت Teatulia است؛ می‌پردازیم.

قرار دادن در سایه:

در ابتدای ماه آوریل، زمانی که اولین برگهای گیاه Camellia sinensis ظاهر می‌شود، به مدت 20 الی 30 روز تمام سطح مزارع کشت ماچا را به وسیله بامبو و حصیرهای بافته شده از برنج یا پارچه‌های برزنتی می‌پوشانند تا نور آفتاب به چای نرسد و میزان کلروفیل و آمینو اسید ال تیانین گیاه افزایش یابد.هرچه نور کمتری به گیاه برسد کیفیت نهایی  چایی بهتر است. کلروفیل چای باعث می‌شود رنگ ماچا زمردی‌تر، طعم آن شیرین‌تر و آنتی اکسیدان EGCG آن بیشتر شود. همچنین ال تیانین نیز مسئول طعم ملایم و عطر خوب ماچا است. علاوه بر این می‌تواند سطح انرژی شما در تمام طول روز بالا نگه دارد تا کمتر احساس خستگی کنید.

مزرعه ماچا که برخی درختچه ها با پارچه مشکی پوشانده شدند
یک زن که سبدی در دست اوست و در حال چیدن چای است

دستچین کردن

فرآیند برداشت ماچا در اوایل ماه مِی آغاز می‌شود. در این هنگام بجای استفاده از دستگاه بصورت دست چین اقدام به برداشت چای می‌کنند زیرا دستگاه‌ها تمام برگ‌های پیر، جوان، خراب و آفت زده را می‌چینند و قادر به جداسازی و فیلتر آنها نیستند به همین علت کیفیت چای نهایی را بشدت پایین می‌آوردند اما در روش دست‌چین گرچه هزینه بسیار بالایی دارد ولی کیفیت چای بطور کامل حفظ می‌شود بهمین علت ازاین روش برای تولید پودر ماچا استفاده می‌شود. برای این کار کارگران آموزش دیده فقط سه برگ جوان و تازه چای که بیشترین عطر و طعم را دارند، می‌چینند.

بخاردهی ملایم

در طول 24 ساعت اولیه پس از برداشت، برگ های چای با آب تصفیه شده (آب عاری از مواد مضر مانند کلر، آهن و …) به ملایمت بخار دهی می‌شوند تا از اکسیداسیون و پوسیده شدن آن‌ها جلوگیری به عمل آید. بخار دهی باعث می‌شود تا برگ‌‎های ماچا رنگ روشن و مواد مغذی مفید برای سلامتی را در خود حفظ نمایند. این کار معمولا در کارخانه ای به نام “آراچا” در نزدیکی مزارع کشاورزی انجام می‌شود. در این مرحله برگ‌ها طعمی مانند اسفناج پیدا می‌کنند.

یک مرد درحال بخار دهی ماچا

خشک کردن تدریجی

برگ‌های چای ماچا بخار داده شده ابتدا با خشک کن‌های هوایی تا حدی خشک می‌شوند و سپس در مدت 20 دقیقه به طور کامل در دستگاه مربوطه خشک می‌شوند. از اینجا به بعد برگ‌ها بسته‌بندی شده و در مخازن سرد کننده نگه داری می شوند تا از طعم و رنگ آن‌ها قبل از این که به کارخانجات تنچا برای فرآوری نهایی و تولید پودر ماچا فرستاده شوند حفاظت شود.

جدا کردن ساقه ها و رگبرگ ها​

قبل از این که برگ‌های چای آراچا با آسیاب سنگی به پودر بسیار ریز ماچا تبدیل شوند؛ ساقه‌ها و رگبرگ‌های آن جدا میشود تا اطمینان حاصل شود تنها قسمت شیرین مرکزی از هر برگ باقی می‌ماند. این برگ‌ها حالا تنچا نامیده می‌شوند. صد سال پیش این فرآیند به وسیله دست انجام می‌شد. امروزه تولید کننده‌ها از محفظه‌های پر از هوا و همزن‌ها برای این کار استفاده می‌کنند.

برگ خشک شده ماچا
سنگ گرانیتی آسیاب ماچا

آسیاب کردن با سنگ

برگ‌هایی که در سایه رشد کرده‌اند، با دقت دستچین شده اند و به آرامی بخار داده شده اند و ساقه‌های آن‌ها جدا شده‌اند در نهایت در بین دو سنگ بزرگ که از جنس گرانیت خالص می‌باشند به آرامی آسیاب می‌شوند. برای تولید هر یک اونس ماچا با درجه‌ی تشریفاتی بالا حدود یک ساعت زمان لازم است.

بسته بندی کردن

پس از آن که برگ ها آسیاب شدند، برای راحت مصرف کردن پودر ماچا آن را با دستگاه ساشه زن به صورت ساشه بسته بندی می‌کنیم.

بسته بندی ماچا
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
سبد خرید